Hogyan válhat belőled ICF-akkreditált coach?
Az International Coaching Federation (ICF) saját szakmai követelményrendszerrel és etikai kódexszel rendelkező nemzetközi szövetség, melynek irányelveit Magyarországon is számos képzőhely és coach követi. Az utóbbi időben egyre gyakrabban felmerülő szempont hallgatói részről, hogy a képzőhely rendelkezik-e ICF akkreditációval. A folyamat áttekinthetőségének érdekében alábbi cikkünkben összeszedtük az International Coaching Federation által kínált lehetőségekről érdemes tudnivalókat, feltételeket, mely reményeink szerint segítheti az eligazodást a sokasodó képzési alternatívák világában.
Csatlakozás tagként
Jelenleg az International Coaching Federation tagsága coach végzettséghez és regisztrációhoz kötött, melynek felülete a szövetség weboldalán érhető el. Az ICF tagság a belépéstől számított egy évig érvényes, a regisztráció díja 270 USD. Az egy év lejárta után lehetőség van megújítani a tagságot.
Akkreditált képzők
Több magyarországi coachképzés nemcsak követi az ICF irányelveit, hanem a szervezet által akkreditált képzőhely is. Ez a hallgatók szempontjából azért lehet lényeges, mert az ICF által akkreditált coachképzést végzők egyszerűsített úton minősülhetnek maguk is ICF által akkreditált coachcsá. Amennyiben valaki nem a szövetség által akkreditált képzésben vesz részt, szintén lehetősége van coachként ICF minősítést szerezni portfólió útján. Erről bővebb információ a lentebb látható táblázatokban található. Jelenleg az ICF coaching alapképzésre 3 különböző akkreditációs szintet ajánl a képzőhelyek részére. A besorolás a képzés óraszámának függvényében történik, és a különböző szintű képzéseket végzett coachok (Level 1, Level 2, Level 3) különböző szintű minősítés (ACC, PCC, MCC) megszerzésére kapnak lehetőséget egyszerűsített úton.
ICF coaching minősítés
Jelenleg az ICF háromféle minősítést (ACC, PCC, MCC) kínál coachoknak, melyek megszerzésének feltételeiről lentebb található bővebb információ. A megszerzett minősítést három év után szükséges megújítani, melyhez a coachnak továbbképzési pontokat kell gyűjteni.
A minősítés megszerzésének lépései
A minősítés megszerzéséhez mindhárom akkreditációs szint (ACC, PCC, MCC) esetében ugyanaz az öt kulcslépés szükséges.
1. Képzés
Olyan coach képzés elvégzése, amely összhangban van az ICF irányelveivel (coaching definíciója, Alapkompetenciák, Etikai Kódex).
2. Coaching tapasztalat
Szintenként meghatározott számú coacholt óra, melyek már az első coach képzés megkezdésétől kezdve elszámoltathatók.
3. Mentorcoaching
Olyan szakmai segítségnyújtás, melynek keretében egy tapasztaltabb, minősített mentorcoach segítségével visszajelzést kap a jelölt az erősségeiről, illetve azokról a területekről, ahol fejlődnie kell.
4. Teljesítményértékelés
Az ICF irányelvei mentén az ICF assessorai értékelik a jelölt teljesítményét az ülések hanganyaga és leirata alapján.
5. Minősítési vizsga
Az ICF coaching meghatározásának, Alapkompetenciáinak és Etikai Kódexének megértését és alkalmazási képességét tesztelő online írásbeli vizsga teljesítése.
Az ICF coach akkreditációs szintjei
Az ICF coachoknak kínált három minősítése jelenleg az Associate Certified Coach (ACC), Professional Certified Coach (PCC) és a Master Certified Coach (MCC). Mindhárom akkreditációs szint esetében többféle úton lehet megszerezni a minősítést. ACC és MCC szint esetében háromféle, míg PCC szint esetében kétféle lehetőség közül lehet választani. Az alábbiakban olvasható, hogy az egyes minősítés megszerzéséhez milyen feltételeknek kell teljesülni.
Associate Certified Coach (ACC)
Ahhoz, hogy szakemberként valakiből az ICF által akkreditált Associate Certified Coach (ACC) coach válhasson minimum 60 órás coaching specifikus képzés elvégzése szükséges. Emellett legalább három hónapon át tartó 10 órányi mentorcoachingot is teljesítenie kell a jelöltnek, ebből minimum 3 órát egyéni mentoring keretében. A jelentkezőnek szükséges továbbá 100 órányi coaching tapasztalattal rendelkezni, melyet minimum 8 ügyféllel kell teljesíteni. További kritérium, hogy a teljesítendő 100 órából 75 ülés fizetett alkalom legyen, illetve 25 órának a jelentkezés leadását megelőző 18 hónapon belül kell lennie. A megadott óraszám az első coach specifikus képzés megkezdésétől elszámolható. Az ICF assessorai általi teljesítményértékeléshez a jelöltnek egy 20-60 perces coaching ülésről készült hangfelvételt és annak leiratát kell eljuttatni a bizottság részére. A fentieken kívül szükséges az ICF Credentialing Exam teljesítése. A pályázat elbírálásának ideje az akkreditáció útjától függően hozzávetőlegesen 4-14 hét. Az ACC minősítést háromévente szükséges megújítani, amelyhez jelenleg 40 CCE pontot és 10 órányi mentor coachingot kell teljesíteni.
*részletes képzési tematika angol nyelven
Professional Certified Coach (PCC)
Az akkreditált Professional Certified Coach (PCC) minősítéshez legalább 125 órányi coach-specifikus képzés elvégzésére van szükség. Ezen kívül a jelentkezőnek az első coach specifikus képzés megkezdésétől számítva 500 órányi coaching tapasztalattal kell rendelkeznie, amiből legalább 450 órának fizetett alkalomként kell megvalósulni. A megadott óraszámot minimum 25 ügyféllel kell teljesíteni és legalább 50 órára a jelentkezést megelőző maximum 18 hónapban kerüljön sor. A minősítés megszerzéséhez szükséges továbbá 10 óra mentorcoachingban való részvétel, amiből minimum 3 óra egyéni mentoring keretében valósul meg. Valamint két 20-60 perces coaching ülésről készült hangfelvételre és annak leiratára is szükség van az ICF assessorai által végzett teljesítményértékeléshez. A fentiek mellett pedig az ICF Credentialing Exam teljesítése is feltétele az akkreditációnak, amennyiben a jelölt korábban az ACC minősítés során nem teljesítette azt. A pályázat elbírálásának ideje az akkreditáció útjától függően hozzávetőlegesen 4-18 hét. Az PCC minősítést jelenleg háromévente szükséges megújítani, és 40 CCEU pont gyűjtése kell hozzá.
*részletes képzési tematika angol nyelven
**amennyiben a jelölt korábban nem teljesítette azt
Master Certified Coach (MCC)
Master Certified Coach (MCC) minősítés megszerzésére csak olyan jelölt adhat be pályázatot, aki már PCC minősítéssel rendelkezik. Emellett az akkreditáció feltétele 200 óra coach-specifikus képzés, mely egy vagy több, illetve ICF akkreditált vagy nem akkreditált programban való részvétellel teljesíthető. A jelentkezőnek rendelkeznie kell 2500 órányi coaching tapasztalattal, melyből 2250 órának fizetett alkalomként kell megvalósulnia. Az előírt óraszámot legalább 35 ügyfél coacholásával kell, hogy teljesítse a jelölt. Szükséges még a minősítés megszerzéséhez 10 óra mentorcoaching, ami legalább 3 hónapon keresztül zajlik és a 10 órából minimum 3 óra egyéni mentoringként valósul meg. További kitétel, hogy a mentorcoaching nem lehet korábbi ACC vagy PCC minősítésre történt jelentkezéskor már beadott folyamat. Előírt még két 20-60 perces coaching ülés hangfelvétele és leirata is, mely az ICF assessorai által végzett teljesítményértékeléshez szükséges. A fentieken kívül pedig, amennyiben a jelölt korábban az ACC vagy PCC minősítés során nem teljesítette, az ICF Credentialing Exam teljesítése is feltétele az akkreditációnak. A pályázat elbírálásának ideje hozzávetőlegesen 18 hét. Jelenleg 40 CCEU szükséges a minősítés megújításához, ami háromévente esedékes.
**amennyiben a jelölt korábban nem teljesítette azt
Forrás:
https://coachingfederation.hu/coaching-kompetenciak-minositesek-kepzesek/
https://coachingfederation.org/credentials-and-standards
https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/how-to-apply
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!